Neden Dış Kaynak?

Stratejik iş ortaklıkları kurulması şirketlerin çağrı merkezi yönetiminde avantaj sağlanması açısından yüksek önem taşımaktadır. Tüm sektörlerin ve pazarların ayrılmaz dinamiklerinden olan teknolojik gelişmeler ve yenilikler, gelişmekte olan pazarlardaki yeni müşterilerin sayı artışı , şirketlerin ciro ve kârlılıklarını arttıracak önemli fırsatlardır. Şirketlerin bu fırsatları en hızlı ve doğru şekilde değerlendirmeleri gelecek yapılanmaları için son derece önem taşımaktadır.

Şirketlerin sahip olduğu kaliteyi aynı şekilde sağlayarak , geliştirmeler ve üzerine değer katarak , maliyetleri en düşük seviyelere çekmek için DIŞ KAYNAK kullanımı gerçekleştirilmesi gereken bir iş ortaklığı modelidir. Şirketlerin uzmanlık alanı dışındaki bir konuda (Çağrı Merkezi) yürütme ve operasyonel maliyetlerini azaltıp iş yükü ve kalite sorumluluğunun devredilmesi , şirketin ana faaliyetlerine çok daha fazla zaman ayırması yeni süreçlerin yürütülmesi konusunda Dış Kaynak kullanımı tercih sebebidir. Dış kaynak olarak tercih edilen şirket , iç kaynaklar tarafından yürütülen işlemleri devralır. Böylelikle konusunda uzman olan Dış Kaynak şirketi ile yapılan stratejik iş ortaklığı şirketlere yüksek kazanç ve kalite sağlar.

Şirketlerin kendi içlerinde sahip olmadıkları imkanları dış kaynak şirketinin sahip oldukları sayesinde kullanabilir duruma gelmiş olur. Dış kaynak şirketinin tecrübe ve bilgileri ile şirketin müşterileri ile olan ilişkilerini gerçekleştirmesinin yanı sıra , tele-satış , pazarlama , tahsilat ,sadakat, veri güncelleme gibi şirket için yüksek önem taşıyan konularda şirkete ciro –kâr ve değer kazandırılır. Dış kaynak şirketi haftanın belirli gün ve saatlerinin dışında kesintisiz 7 Gün 24 saat hizmet verebilir. Şirketin kendi mesai saatlerinin dışında müşterilerine kesintisiz hizmet vererek memnuniyeti ve verimliliği arttırılır. Maliyetler düşer , hesaplamalar basitleşir. Belirsiz olan maliyetler tamamen ortadan kalkar. Eğitim ve devamlılık maliyetleri ortadan kalkar. Risk azalır ve paylaşılır. Dönemsel sorunların önüne geçilir. Hastalık , işten ayrılma , izin , ulaşım yeme-içme gibi tüm konular ortadan kalkar. Uzmanlık alanında eğitim almış , süreçlere hakim ,bilgili ve yetkin personellerden oluşan bir ekibe sahip olunur. Hizmet kalitesine ulaşmak uygulanan Performans Değerlendirme sistemleri sayesinde çok daha hızlı ve kolay olur.

Dış kaynak kullanımda tüm süreçlerin nasıl yönetileceği ve şirketin özel istekleri işin planlanması ve nasıl devam edeceği konusunda çok önemlidir. Bize ulaşın ! Size özel sunacağımız çözümler ile iş ortağımız olun.